Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde kâin şehir, vakit kaybetmeden arkası sıra korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve büyük bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara göre Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en adamakıllı yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste mekân sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme alaka duyanlar muhtevain tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca pek çok medeniyete mekân sahipliği fail bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile bile oldukça popüler. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden adamakıllı 13 yeri sizin muhtevain listeledik. şayet siz bile yaz tatili muhtevain bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat planınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi içinlayacak ilk nokta Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede nokta meydan surlar degajeletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları yapım edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin da çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten afiyet alanlar muhtevain adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve reviş kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda nokta meydan natürel doğal gaz kaynağından binlerce senedir çıdem alevler çarkıt Yunan Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kırıcır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan kellelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak muhtevain yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi karşı dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 karşı altından alevler saçcevher devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi karşı dibinden fışkenar alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek muhtevain Olympos’da bir yarış tertip edilir. Atletler Chimera’nin kızdırmaiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde nokta kızılır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında nokta kızılır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Esbak zamanlarda ağız ağıza ahali inşaatı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden bileğdavranıştirilmiştir. Esbak sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının nokta aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin şimal yöreında ise çıkıntı halinde bir güçlü nokta kızılır. Bu demirin davranışlevi ise ölüm cezası edilen kişileri güneş boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı aksamında nokta kızılıyor. Aya Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı mimarinın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilgilendiren olmayan yekta nişane olmasının taçı gün Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan nadir mimarilarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir birlik halinde esirgeme altına alınmıştır.

Alanya transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir