Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Uray Reisıydı. Anası İsmet Bayan, uzun seneler Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Reisı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Rabıtadat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak mezun olmuşdolaşma.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in indinde pediatri kompetanı başüstüne. Marifet sonrası çtuzakışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilişkilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle beraberinde Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne ilişkilı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile ılımlı şark Fen Üniversitesi Mütevelli Astronomi Saksıkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları ciğerin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Müesses’nun ilk başbuğı olarak görev aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. Saksıkanlığı döneminde erdemliöğretimde okullaşma rasyoında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet mebdeladı. Ilmî yayınlarda da ağırbaşlı artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Cihan Esenlik Örgütü’nün yapıunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Esenlik Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun mebdekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başbuğı ve Asamblenin ikinci başbuğı olarak görev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç zaman, Idare Kuruluna da dü zaman reislik fail Doğramacı 1968 senesinde mebdekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince başbuğ ve umumi direktörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mebdekanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce mebdekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve afiyet bilimleri vadiında çok skorda ilmî makalesi, kitap büroü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok iyi derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Barış, Hak ve Körpegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar birbunca devletin başbuğı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en erdemli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve sağlam çok ulusal alım Doğramacı’evet en kıymettar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Büyük Ulus Meclisi kendisine Mevki Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 senelik yaşantıı çocuklara, toylere ve bütün insanlığa iş aşkıyla düntir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği iş ve sunmuş olduğu katkılarla afiyet, eğitim ve ilim ciğerin yarattığı kurumlarla baştan sona hatırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir